Ultimele stiri

BC Timba se impune în faţa celor de la Gaz Metan!

Sursa: banatsport.ro

Penultima clasată a Ligii Naţionale la Baschet – masculin, BC Timba Timişoara a reuşit vineri să câştige meciul disputat împotriva celor de la CS Gaz Metan Mediaş, acesta reprezentând a cincea victorie din acest sezon regulat a „urşilor”, în urma unui meci cu nenumărate răsturnări de situaţie şi care s-a soldat cu eliminarea antrenorului Bogdan Murărescu. În ultima partidă disputată pe teren propriu din acest sezon regulat, Timba a reuşit să învingă la o diferenţă de doar 4 puncte, scor 79-75.

Deşi nu s-au putut baza pe serviciile lui Leo Filip, ce suferă de o fractură de braţ, şi nu au avut parte de stabilitate la nivelul lotului şi continuitate a rezultatelor pe parcursul acestui sezon, formaţia bănăţeană a reuşit să deschidă scorul, însă la finalul primului şi al doilea sfert, Timba se afla în dificultate, fiind condusă: 17-16 după primul sfert, respectiv 34-41 la pauza mare. În partea secundă a partidei, echipa de pe malul Begăi a revenit mai decisă de la cabine, iar plusul de prospețime al jucătorilor timișoreni a fost unul vizibil, după al treilea sfert reușind să reducă diferența de pe tabela de marcaj la doar 3 puncte, iar la finalul meciului să reușească să se impună, în mare parte datorită evoluțiilor excelente ale lui Nakic – 17 puncte, respectiv Vinson și Reljic cu câte 15 puncte.

Ultimul meci al „urșilor” va avea loc la finalul săptămânii următoare pe terenul celor de la SCM Craiova.