Cele șapte arte, la Festivalul Artelor Timișorene. Ce surprize îi așteaptă pe participanți
Prima ediție a Festivalului Artelor Timișorene a început, ieri. Pe parcursul unei săptămâni întregi, artiștii din orașul de pe Bega, mai cu seamă muzicienii de toate genurile, danstori, actori și alți prestatori în teatru şi film, scriitori, pictori, sculptori, arhitecţi şi designeri, vor apărea în fața timișorenilor și a vizitatorilor ca să-i încânte cu talentul lor. Apariţiile vor avea loc atât în aer liber – în Piaţa Victoriei, pe str. Mărăşeşti, în Parcul Rozelor, în Parcul Botanic, în Parcul Copiilor, în Grădina de Vară, în sensul giratoriu din Piaţa Bălcescu, pe str. Regimentul 5 Vânători, cât şi în spaţii închise.
Festivalul Artelor Timişorene aflat anul acesta la prima ediţie doreşte, pentru o săptamână, să reunească valorile culturale şi artistice ale Timişoarei şi să le aducă în spaţii neconvenţionale spre publicul larg.
“Forme, experienţe, sentimente, provocări şi participare, acestea sunt cuvintele care definesc Festivalul Artelor Timişorene, o încercare majoră de a înlesni accesul neîngrãdit al timişorenilor cãtre Culturã în spaţii neconvenţionale, în principal. Arta coboarã în stradã cu adevãrat, fãrã resticţii, acolo unde ne regãsim cu toţii. Am pregãtit un program dens, dar plin de culoare, un numãr impresionant de parteneri, practic o dozã şoc de artã purã pregãtitã pentru timişoreni de toate vârstele. Artele vizuale, artele spectacolului, muzica, dansul, moda, teatrul, filmul sunt cuvinte care se transformã în întâlniri magice între cei care se întreabã nu doar de ce trãiesc, ci şi cum trãiesc şi pentru ce trãiesc”, spune Dan Diaconu, viceprimarul Timișoarei.
Iată programul evenimentelor din cadrul Festivalului Artelor Timișorene:
Luni 9 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo- Fanfara Big Band
Ora 12.oo – concert formaţia Peregrinii
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet – Liceul de Arte Plastice Timişoara
11.00 -13.oo- Atelier de Ikebana, Arta însufleţirii florilor – Asociaţia Noua Acropolă
11.oo- 17.oo- Workshop de poezii şi jocuri interactive pt copii, puzzle cu poezii, concursuri – Asociatia Memoria Culturii
14.00 – 19.00 artiştii de la Balamuc/ loc de joacă ş-altele – workshop – construcţia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat şi montat cu participarea trecătorilor. Balamuc / loc de joacă ş-altele este grupul artiştilor timişoreni Livia Coloji, Răzvan Cornici şi Ana Kun, specializat pe artă de tip lowbrow şi ilustraţie.
Ora 17.oo-19.oo – lecţii de dans interactiv – tango argentinian şi dans sportiv – Magnum VRD
18:00 – 20.oo – Atelier de pictură pe basorelief – Asociaţia Noua Acropolă
Locatia – str.Regimentul 5 Vânători
Ora 11.oo – 19.oo – Expoziţie grafică Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Locatia – str.Maraşeşti
Ora 11.oo – 19.oo – Ambulanţa Culturală – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara
Ora 18.oo- 19.oo – Ansamblu de muzică de cameră La Stravaganza (latino, jazz)
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică
Locatia – Grădina de Vară Capitol
Ora 2o.oo – concert „Culori” cu Teo Milea şi Amalia Gaiţă
Ora 21.oo – „Ce vezi”, spectacol de dans contemporan, distribuție: Alina Ștefan, Camelia
Nedelcu, Dan Ianchiș, Oana Vidoni, coregrafie Lavinia Urcan, muzica: Octavian Horvath, text: Matei Vișniec,
Marţi 10 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet Liceul de Arte Plastice Timişoara
11.oo- 17.oo- Workshop de poezii şi jocuri interactive pt copii, puzzle cu poezii, concursuri –
Asociatia Memoria Culturii
Ora 18:30 -20.oo – workshop de fabricare a hârtiei manuale şi workshop de Ikebana – Asociaţia Noua Acropolă
14.00 – 19.00 artiştii de la Balamuc / loc de joacă ş-altele – construcţia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat şi montat cu participarea trecătorilor. Balamuc / loc de joacă ş-altele este grupul artiştilor timişoreni Livia Coloji, Răzvan Cornici şi Ana Kun, specializat pe artă de tip lowbrow şi ilustraţie.
Ora 17.oo-19.oo – lecţii de dans sportiv pentru copii şi tineri – Magnum VRD
Locatia – str.Regimentul 5 Vânători
Ora 11.oo – 19.oo – Expoziţie grafică Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Locatia – str.Maraşeşti
Ora 11.oo – 19.oo – Ambulanţa Culturală – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă Casa de Cultură a Studenţilor
Locaţia – Sala Mare a TNTm
Spectacole de teatru în cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul
Dramaturgiei Româneşti organizat Teatrul Naţional Timişoara împreună cu Primăria Municipiului Timişoara
19.00 LES MÉFAITS DU TABAC – Concert en un acte (Despre efectul dăunător al
tutunului – Concert într-un act) de A.P. Cehov, Johann-Sebastian Bach, Luciano Berio, Piotr Ilici Ceaikovski (Théâtre des Bouffes du Nord Paris)
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică
Ora 19.oo-21.oo (amfiteatru)– Lectură poezie cenaclul Pavel Dan şi concert de muzică folk cu trupa Phaser – Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – Sala Mare Teatrul German de Stat Timişoara
Ora 19.3o – Spectacolul „Cabaret” în regia lui Răzvan Mazilu
Locatia – Grădina de Vară Capitol
Ora 21.oo – Imaginarium – prezintă povestea Timişoarei de demult, într-un spectacol de muzică şi imagine prezentat de PEREGRINII, tinerii artişti hoinari. Atmosfera e cea a vechilor cinematografe din vremurile filmului mut – imagini inedite ale Timișoarei de acum o sută de ani proiectate pe ecranul cinematografului de vară, însoțite de muzică LIVE din acea vreme, la pian și instrumente de suflat.
Ora 22.oo – film prezentat de Asociaţia Pelicula Culturală – Mientras duermes (Sleep tight) | regia Jaume Balagueró
Miercuri 11 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet Liceul de Arte Plastice Timişoara
Ora 18.3o-20.oo – workshop despre pictură pe basorelief (cu aplicare pe basoreliefuri reproducând descoperiri arheologice din Egiptul antic) – Asociaţia Noua Acropolă
14.00 – 19.00 artiştii de la Balamuc/ loc de joacă ş-altele – construcţia unui tablou volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat şi montat cu participarea trecătorilor. Balamuc / loc de joacă ş-altele este grupul artiştilor timişoreni Livia Coloji, Răzvan Cornici şi Ana Kun, specializat pe artă de tip lowbrow şi ilustraţie.
Ora 18.oo- 19.oo – Spectacol Ansamblul de percuţie Splash – Colegiul de arte Ion Vidu
Locatia – str.Regimentul 5 Vânători
Ora 11.oo – 19.oo – Expoziţie grafică Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Locatia – str.Maraşeşti
Ora 11.oo – 19.oo – Ambulanţa Culturală – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – Sala Mare Teatrul German de Stat Timişoara
Ora 19.3o – Spectacolul „Cabaret” în regia lui Răzvan Mazilu
Locatia – Piaţa Victoriei
Spectacole de teatru în cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul
Dramaturgiei Româneşti organizat Teatrul Naţional Timişoara împreună cu Primăria Municipiului Timişoara
22.00 DO DO LAND, după o idee de Lewis Carroll (Grupo Puja, Spania)
Locaţia – Sala 2 a TNTm ȘARAIMAN, un spectacol de dans contemporan și stand-up comedy (Teatrul Odeon București și Fundația perfoRM)
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică Ora 17.oo-19.oo – lecţii de dans interactiv pentru copii de 4-9 ani şi show-uri demonstrative ale perechilor de performanţă – Magnum VRD
Ora 19.oo-21.oo Coveruri, canţonete cu Amalia Preda, Răzvan Grozăvescu, Alex Pop, Andrei Pop, Eduard Niculescu, Bianca Mihăescu, Nicolae Haţegan – Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – Grădina de Vară Capitol
ora 20.00 Remus Novac Band – jazz
Ora 21.00 Sebastian Spanache Trio – jazz
Locatia – Parcul Rozelor
Ora 21.oo Spectacol Teatrul Maghiar ”Ai lăv iu”
Joi 12 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet Liceul de Arte Plastice Timişoara
14.00 – 19.00 artiştii de la Balamuc/ loc de joacă ş-altele – construcţia unui tablou
volumetric cu supereroi, realizat din carton recuperat, decupat, pictat şi montat cu
participarea trecătorilor. Balamuc / loc de joacă ş-altele este grupul artiştilor timişoreni Livia Coloji, Răzvan Cornici şi Ana Kun, specializat pe artă de tip lowbrow şi ilustraţie.
Ora 16.oo-17.oo – Ansamblu de muzică de cameră La Stravaganza (latino, jazz)
ora 17.00 – 19.00 – Show-uri şi lecţii de tango argentinian – Magnum VRD
Ora 18.3o-20.oo – workshop despre civilizaţiile precolumbiene şi interpretarea calendarului Aztec, Workshop de pictură a calendarului aztec şi a cuţitului ritual aztec – Asociaţia Noua Acropolă
Locatia – str.Regimentul 5 Vânători
Ora 11.oo – 19.oo – Expoziţie grafică Facultatea de Arte şi Design Timişoara
Locatia – str.Maraşeşti
Ora 11.oo – 19.oo – Ambulanţa Culturală – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă Casa de Cultură a Studenţilor –
Locatia – Piaţa Victoriei
Spectacole de teatru în cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul
Dramaturgiei Româneşti organizat Teatrul Naţional Timişoara împreună cu Primăria Municipiului Timişoara
22.00 DO DO LAND, după o idee de Lewis Carroll (Grupo Puja, Spania) Locatia – Sala Mare Teatrul German de Stat Timişoara
Ora 19.3o – Spectacolul „Cabaret” în regia lui Răzvan Mazilu
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică
Ora 19.oo-20.oo (amfiteatru)– piese de teatru pentru copii – Asociaţia Teatru pentru Tine
Locatia – Grădina de Vară Capitol
Ora 19.oo – teatru cu Trupa Thespis şi stand-up comedy cu Grupul OZN – Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – Bastion
ora 16.00 – Vernisaj expoziţie de fotografie “Fototeca BJT, ediţia clasa scriitoare” scriitori români în ipostaze cunoscute – locaţie Cafe Text, Biblioteca Judeţeană
Ora 20.oo – parada de modă cu tema „Folclor naţional” susţinută de studenţii Facultăţii de Arte şi Design Timişoara
Ora 21.oo – 22.oo- Concert Jais
Ora 22.oo – Milonga în stradă – Magnum VRD
Vineri 13 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet Liceul de Arte Plastice Timişoara
Ora 17.oo-19.oo – lecţii de dans interactiv – tango argentinian şi dans sportiv – Magnum VRD
Ora 18.3o-20.oo – workshop de Caligrafie japoneză, felicitări cu păsări măiestre- Asociaţia Noua Acropolă
Ora 11.oo – 19.oo – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă – Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – str.Maraşeşti
Ora 15.oo- Street Delivery (workshop-uri, concerte, teatru, dans, activităţi culturale, sociale şi civice)
Piaţa Bălcescu – Liceul Grigore Moisil
10.00-18.00 Summer fESt – în cadrul proiectului “Tinerii decid”! – strângere de fonduri pentru Clinica de Obstetrică şi Ginecologie Bega
Piaţa Traian – Liceul W. Shakespeare 15.00-21.00 Carnaval multicultural al Timişoarei – în cadrul proiectului “Tinerii decid”! promovarea cartierului Fabric şi a tuturor etniilor din oraş
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică
Locatia – Sala 2 TNTm
Spectacole de teatru în cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul
Dramaturgiei Româneşti organizat de Teatrul Naţional Timişoara împreună cu Primăria Municipiului Timişoara
19.00 HAI IU IU NU HEY YOU YOU, concert remix-uri Maria Tănase (UNITER)
Locatia – Sala Mare Teatrul German de Stat Timişoara
Ora 19.3o – Spectacolul „Cabaret” în regia lui Răzvan Mazilu
Locatia – Grădina de Vară Capitol
ora 20.00 Spectacol Ansamblul de percuţie Splash – Colegiul de arte Ion Vidu şi Ansamblul de percuţie Percutissimo – Universitatea de Vest, Facultatatea de Muzică
Ora 21.00 Concert Theatre Fleas Orchestra
Sâmbătă 14 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet Liceul de Arte Plastice Timişoara
ora 10.00 -11.00 Mini mini Reflex – dansuri pentru copii- Casa de Cultură Studenţilor
Ora 11.oo-12.oo – piesa de teatru „Povestea Scufiţei Roşii” – Teatru pentru Copii şi Tineret Merlin
Ora 11.oo – ateliere Asociaţia Noua Acroplă – workshop despre civilizaţiile precolumbiene şi interpretarea calendarului Aztec, workshop de pictură a calendarului aztec şi a cuţitului ritual Aztec
Ora 16.oo-17.00- ateliere Asociaţia Noua Acroplă – workshop despre pictura pe basorelief (cu aplicare pe basoreliefuri reproducând descoperiri arheologice din Egiptul antic) pentru adulţi şi ateliere de origami pentru copii
Ora 17.oo-18.oo Piesa de teatru pentru copii „Vrăjitorul din Oz”- asociaţia Noua Acropolă
Ora 11.oo – 19.oo – workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă Locatia – str.Maraşeşti
Ora 11.oo Street Delivery (workshop-uri, concerte, teatru, dans, activităţi culturale, sociale şi civice)
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică
Ora 17.oo-19.oo – lecţii de dans sportiv pentru copii – Magnum VRD
Locatia – Piaţa Victoriei
Pe scena modulara vor avea loc spectacole de teatru în cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Româneşti organizat de Teatrul Naţional Timişoara împreună cu Primăria Municipiului Timişoara
22.00 LAZURD (Compania Senza Tempo, Spania)
Locaţia – Sala 2 a TNTm
19.00 PARALLEL de Ferenc Sinkó (GroundFloor Group și Colectiv A, Cluj)
Locatia – Sala Mare Teatrul German de Stat Timişoara
Ora 19.3o – Spectacolul „Făptaşi” în regia lui Szabo K.Istvan
Locatia – Grădina de Vară Capitol
Ora 19.oo – 21.oo – Concert susţinut de trupa de music hall a Casei de Cultură a Studenţilor, cu Amalia Preda, Răzvan Grozăvescu, Alex Pop, Andrei Pop, Eduard Niculescu, Nicolae Haţegan – Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – Sens giratoriu Piaţa Bălcescu
Ora 21.oo – concert Filarmonica Banatul
Proiecţii pe clădirile din zonă pe toată durata concertului
Duminică 15 iunie 2014
Locatia – pavilionul din Parcul Botanic
Ora 11.oo-19.oo – pictură la şevalet Facultatea de Arte Plastice Timişoara
ora 10.00 -11.00 Mini mini Reflex – dansuri pentru copii- Casa de Cultură Studenţilor
Ora 11.oo-12.oo – piesa de tearu „Ariciul” -Teatru pentru Copii şi Tineret Merlin
Ora 11.oo Ateliere Asociaţia Noua Acroplă – workshop de Caligrafie japoneză
Ora 16.oo Ateliere Asociaţia Noua Acroplă – workshop despre pictura pe basorelief (cu aplicare pe basoreliefuri reproducând descoperiri arheologice din Egiptul antic) pentru adulţi şi ateliere de origami pentru copii
Ora 17.oo-18.oo – Piesa de teatru pentru copii „Micul Prinţ”- Asociaţia Noua Acropolă
Ora 11.oo – 19.oo workshopuri, ateliere, spectacole de teatru, statui umane, jonglerii, pantomimă – Casa de Cultură a Studenţilor
Locatia – str.Maraşeşti
Ora 11.oo- Street Delivery (workshop-uri, concerte, teatru, dans, activităţi culturale, sociale şi civice)
Locatia – Parcul Copiilor
Ora 11.oo-18.oo – Atelier de pictură pe ceramică
Locaţia – str. Alba Iulia
Ora 17.oo-19.oo – lecţii de dans, tango argentinian, dans sportiv – Magnum VRD
Locatia – Piaţa Victoriei
Spectacole de teatru în cadrul Festivalului European al Spectacolului – Festivalul
Dramaturgiei Româneşti organizat de Teatrul Naţional Timişoara împreună cu Primăria Municipiului Timişoara
22.00 LAZURD (Compania Senza Tempo, Spania)
Locaţie Sala 2 a TNTm
19.00 MUZICA TEATRULUI NEXT GENERATION (Tibor Cári & The Theatre Fleas
Orchestra)
Locatia – Sala Mare Teatrul German de Stat Timişoara
Ora 19.3o – Spectacolul „Forma lucrurilor” în regia lui Cristi Juncu
Locatia – Grădina de Vară Capitol
Ora 20.oo – 21.oo – concert de cover – uri Casa de Cultură a Studenţilor cu Bianca
Mihăescu, Răzvan Grozăvescu şi Nicolae Haţegan
21.oo – concert Virgil Ianţu
Pe toată durata festivalului, pe peretele cladirii Garnizoanei Timişoara de pe strada Alba Iulia va fi facut un graffiti 3D (cum va arăta Piaţa Libertăţii dupa lucrările de reabilitare).
În Parcul Jecza va fi Tabără de Sculptură, de asemenea, pe perioada festivalului, gardul care inconjoara Parcul Justitiei va fi imbracat cu ata colorata, în Parcul Central vor fi atarnate flamuri de stalpii de iluminat de către studenţii Facultăţii de Arte şi Design Timişoara şi pe str. Alba Iulia se va derula proiectul „Colorăm Oraşul” – umbrele colorate vor fi suspendate deasupra străzii Alba Iulia.
Scrie un comentariu