Ultimele stiri

Festivalul dedicat canalului Bega, din nou la Timişoara. Când are loc Cursa Răţuştelor şi care este programul complet al Bega Bulevard

cursa ratustelor

Timişorenii de toate vârstele sunt aşteptaţi la cea de-a opta ediţie a Festivalului Bega Bulevard. Evenimentul organizat de Primăria Timişoara are loc în perioada 04 – 06 septembrie, între Podul Mitropolit Şaguna (Tinereţii) şi Podul Traian.

Festivalul Bega Bulevard îşi doreşte să atragă atenţia timişorenilor asupra importanţei canalului pentru oraş şi asupra posibilităţilor de recreere, agrement, sport sau divertisment pe care acesta le oferă. Festivalul a fost gândit astfel încât să pună în evidenţă Bega din toate punctele de vedere: estetic, urbanistic, ecologic şi va concentra, pe parcursul celor trei zile, activităţi informative, de divertisment şi culturale.

Agenda festivalului va cuprinde o serie de concerte, spectacole, demonstraţii de navomodele şi numeroase activităţi pentru copii, ateliere de desen, pictură, face painting, expoziţii şi standuri de informare cu activităţi interactive, culturale şi artistice. Toate aceste manifestări se vor desfăşura între Podul Mitropolit Şaguna (Tinereţii) şi Podul Traian, în parcul Alpinet, pe malul canalului Bega şi chiar pe apă.

Timişorenii vor putea participa şi la concursul tradiţional de răţuşte de plastic care vor pluti pe Bega. Anul acesta, banii strânşi din vânzarea biletelor, vor fi folosiţi pentru dotarea Secţiei de Neonatologie a Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii „Louis Țurcanu” Timișoara. Bilete pentru Cursa răţuştelor pot fi cumpărate, începând cu data de 26 august, de la standul Rotaract de pe strada Mărăşeşti, în intervalul orar 10.00 – 20.00, dar şi în timpul Festivalului Bega Bulevard, la pavilionul Rotaract. Preţul unui bilet este de 5 lei.

Programul festivalului este următorul:

Vineri 4 septembrie
18.00 Fanfara Timişoara Big Band
18.00-20.00 Ateliere de creaţie, activităţi pentru copii
18.00 Atelier de creaţie din materiale reciclabile “Bufniţa veselă”- Ozz Vintage House
18.30 Ateliere muzicale pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis
18.30 Defilare ambarcaţiuni pe Canalul Bega
19.00 Viniloteca
19.00 5 minute de Filosofie (atelier de filosofie aplicată) – Asociaţia Noua Acropolă
19.50 Sincron Agenţia Naţională Antidrog
20.00 The Case
20.45 Burning Table
21.30 Respiro – Spectacol cu foc

Sâmbătă 5 septembrie
10.00-20.00 Ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, expoziții, informare interactivă.
10.00 Atelier “Portret interior” – Atelierul Rozz
10.00 Ateliere de jonglerii – Şcoala de Circ a Casei de Cultură a Studenţilor Timişoara
10.00 Creează-ţi propria păpuşă (atelier de croitorie pentru copii) – Asociaţia Noua Acropolă
10.00 Atelier de pictură pe basorelief pentru copii – Asociaţia Noua Acropolă
10.00 Ateliere muzicale pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis
10.00 Ursul păcălit de vulpe – Teatrul de copii şi tineret Merlin – Amfiteatru Flora
11.00 Kangoo jumps şi activităţi pentru copii – Smartfit Studio
11.30 Cursuri gratuite de dans pentru copii cu instructorii Şcolii de dans Magnum Team
15.00 Arta renaşterii interioare (atelier de filosofie şi psihologie aplicată) – Asociaţia Noua Acropolă
16.00 Atelier de pictură pe basorelief pentru copii şi adulţi – Asociaţia Noua Acropolă
16.00 Atelier de olărit – Cercul de olărit al Casei de Cultură a Studenţilor Timişoara
16.00 Cursuri gratuite pentru adulţi cu instructorii Şcolii de dans Magnum Team
17.00 Ateliere muzicale pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis
17.00 Ateliere de jonglerii – Şcoala de Circ a Casei de Cultură a Studenţilor Timişoara
18.00 Viniloteca
18.00 Plimbări cu barca pe Bega – Formaţiunea Salvo
19.00 5 minute de Filosofie (atelier de filosofie aplicată) – Asociaţia Noua Acropolă
20.00 Desant
20.45 Moonlight Breakfast
21.30 Skizzo Skillz

Duminică 6 septembrie
10.00-20.00 Ateliere de creaţie, activităţi pentru copii, expoziții, informare interactivă.
10.00 Ateliere de jonglerii – Şcoala de Circ a Casei de Cultură a Studenţilor Timişoara
10.00 Atelier de design “Copiii îşi colorează mobila” – Atelierul Rozz
10.00 Ateliere muzicale pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis
11.00 Atelier de pictură pe basorelief pentru copii şi adulţi – Asociaţia Noua Acropolă
11.00 Peregrinii – Amfiteatru Flora
11.30 Cursuri gratuite de dans pentru copii cu instructorii Şcolii de dans Magnum Team
13.00 Flash mob – Agenţia Naţională Antidrog
14.00 Viniloteca
14.00 Aerobic – Smartfit Studio
15.00 Simularea unor acţiuni de salvare pe diferite tipuri de risc: scafandrii, ambarcaţiuni, G.R.I.M.P. (salvări în medii periculoase, în plan vertical) – Formaţiunea SALVO
15.00 Ateliere de jonglerii – Şcoala de Circ a Casei de Cultură a Studenţilor Timişoara
15.30 Cursuri gratuite pentru adulţi cu instructorii Şcolii de dans Magnum Team
16.00 7 metode de ecologizare a lumii emoţionale (atelier de psihologie aplicată) – Asociaţia Noua Acropolă
16.00 Atelier de olărit – Cercul de olărit al Casei de Cultură a Studenţilor Timişoara
16.30 Ateliere muzicale pentru copii – Asociaţia Culturală Melopolis
17.00 Cursa răţuştelor organizată de Rotaract Club Timișoara
18.00 Dorina Vasilashko & Big Brothers Band
18.00 Plimbări cu barca pe Bega – Formaţiunea Salvo

Scrie un comentariu

Adresa dvs. de email nu va fi publicata.


*