Ultimele stiri

Handbal feminin: România a câștigat în Belarus și a făcut un pas spre calificarea la Campionatul European 2014

handbal

Naționala feminină de handbal a României a învins formația Belarus cu scorul de 30-28 (14-13), miercuri, la Moghilev, și a făcut un pas mare spre calificarea la Campionatul European 2014.

Tricolorele au obținut o victorie cu emoții, deși au controlat în proporție de 90 la sută meciul.

Belarus a început mai bine și a condus cu 2-0 (min. 3), dar în min. 13 tabela de marcaj arăta 6-3 pentru România. Echipa antrenată de Gheorghe Tadici a condus și la patru goluri, 10-6 (18), 12-8 (23), dar gazdele au revenit și la pauză avansul echipei noastre era de un singur gol, 14-13.

Meciul a fost mai echilibrat după pauză, dar România s-a desprins din nou la patru goluri, 21-17 (42), 23-19 (44). Gazdele au avut o perioadă foarte bună și au reușit să treacă în avantaj, după patru goluri consecutive, scorul ajungând de la 22-24 (47) la 26-24 (52). Româncele au punctat de trei ori la rând, pentru 27-26 (55), Belarus a mai egalat o dată, 27-27, dar Nechita a tranșat soarta meciului marcând de trei ori la rând pe contraatac, astfel că echipa antrenată de Tadici s-a impus cu 30-28.

Valentina Ardean a fost desemnată cea mai bună jucătoare a României, iar Dronova a luat trofeul pentru cea mai bună handbalistă a gazdelor.

Norvegia a câștigat grupa a 6-a preliminară cu 8 puncte, România ocupă locul al doilea, cu 2 puncte, iar Belarus e ultima, cu 0 puncte, Partida revanșă cu Belarus se va juca duminică 15 iunie, la Baia Mare, iar tricolorelor le este suficient și un egal pentru a se califica la Campionatul European din Croația și Ungaria (7-21 decembrie), scrie Agerpres.