Ultimele stiri

Studenții Erasmus de la Universitatea de Vest din Timișoara au câștigat trofeul la o importantă competiție sportivă

studenti erasmus

Motive de mândrie pentru reprezentanții Universității de Vest din Timișoara. De curând, mai mulți studenți Erasmus de la universitatea timișoreană au reușit performanța de a câștiga trofeul la competiția sportivă ESN Team 2015, care s-a desfășurat la Cracovia, Polonia, în perioada 26 – 29 martie.

Concursul reprezintă, de fapt, etapa internațională a celei mai mari competiții sportive adresate în exclusivitate studenților Erasmus Incoming de la instituțiile de învățământ superior din statele participante la programul Erasmus+.

La acest eveniment, România a fost reprezentată cu succes la două secțiuni: fotbal și volei, prin ESN Timișoara, cele două echipe fiind formate din studenți Erasmus Incoming ai Universității de Vest din Timișoara. În urma calificării la faza națională, cele două echipe au câștigat locul I și Trofeul ESN Team 2015 la categoria fotbal și locul al III-lea la categoria volei la competiția din Polonia.