Ultimele stiri

CALIFICARE en-fanfare pentru BC Timișoara!

Sursa: banatsport.ro

Baschet Club Timișoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României de baschet masculin, după ce a reușit să câștige împotriva titratei echipe, CSU Asesoft Ploiești, cu scorul de 84-74. Echipa antrenată de Dragan Petricevic avea nevoie să remonteze o diferență de opt puncte din meciul tur de acum o săptămână de la Ploiești.

Bănățenii au început în următoarea formulă: Jovanovic, Pilcevic, Persic, Pesic, Popescu. A fost o partidă senzațională, foarte tensionată, publicul aducându-și și el aportul, creând pe tot parcursul meciului o atmosferă incendiară ce i-a ajutat pe gazdele acestei întâlniri să revină chiar de la 16 puncte. Avansul celor de la CSU Asesoft a ținut până la pauza mare, dacă înainte de primul sfert scorul era de 28-17, la pauza mare avantajul campionilor en-titre era de doar un punct. Revenirea BC-ului s-a produs în partea secundă, jucătorii având aruncări foarte precise, iar pe fondul unui joc impecabil au reușit să intre în avantaj înaintea ultimului sfert, scor 63-54. În ultima parte a partidei, alb-violeții au reușit să își păstreze avantajul și să se califice în final four-ul turneului.

Marcatorii BC Timișoara: Jovanovic – 24p, Popescu – 21p, Persic – 19p, Pesic – 9p, Toth – 5p, Lewis – 4p, Pilcevic – 2p. BCM U Pitești va fi adversara „leilor” în semifinalele competiției.