Ultimele stiri

Germania a învins Argentina, scor 1-0, şi A CÂŞTIGAT CUPA MONDIALĂ pentru a patra oară

campionatul mondial

Reprezentativa Germaniei a câştigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie! În urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obţinută după prelungiri, scor 1-0, în faţa selecţionatei Argentinei, Germania a fost desemnată cea mai bună echipă din lume.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle. În minutul 30, Gonzalo Higuain a marcat pentru Argentina, însă golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.

Germania: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Kramer (Schurrle ’31), Schweinsteiger – Müller, Kroos, Özil (Mertesacker ‘120)- Klose (Gotze ’88). Selecţioner: Joachim Löw

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia, Pérez (Gago ’86) – Higuain (Palacio ’77), Messi, Lavezzi (Aguero ’46). Selecţioner: Alejandro Sabella