Ultimele stiri

Gimnastică: Aur şi argint, la Europenele de la Sofia. Timişoreanca Diana Bulimar a ratat medalia de bronz la sol

gimnastica

Noi medalii pentru gimnastele românce la Europenele de la Sofia. După ce în această după-amiază, Larisa Iordache a câştigat bronzul la sărituri, gimnasta a cucerit şi medalia de aur în finală de la sol, şi argintul la bârnă. Din păcate, timişoreanca Diana Bulimar a ratat podiumul de la sol, clasându-se doar pe locul 4.

Larisa Iordache a cucerit medalia de aur în finala la sol, la egalitate cu Vanessa Ferrari (Italia). Gimnastele au fost notate cu 14.800, în timp ce Diana Bulimar a primit nota 14.400, cu care s-a clasat doar pe locul 4, la egalitate cu poloneza Marta Pihan-Kulesza.

De asemenea, Iordache a devenit vicecampioana europeană la bârnă, cu un total de 14,800 puncte.

Echipele de senioare și junioare ale României au plecat de la Campionatul European de la Sofia cu nouă medalii, două de aur, cinci de argint și două de bronz.