Ultimele stiri

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Madrid

simona halep

Simona Halep a fost învinsă în finala turneului de la Madrid de rusoaica Maria Sharapova. După un prim set câştigat de româncă, Sharapova s-a impus cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3. Simona a  pierdut astfel şansa de a trece pe locul 4 WTA.

Halep a început în forţă meciul, a condus cu 4-0 şi a încheiat primul set în doar 30 de minute, cu 6-1. Rusoaica şi-a intrat în mână, a câştigat categoric setul al doilea şi a dus meciul în decisiv, unde a fructificat fiecare ocazie pe care a avut-o, reuşind să câştige.

Pentru evoluţia la turneul de la Madrid, Simona Halep va primi un premiu de 342.600 de euro şi 650 de puncte WTA.

Simona Halep şi Sharapova s-au mai întâlnit până în prezent de două ori, în 2012, la Indian Wells şi Beijing, în ambele meciuri impunându-se sportiva din Rusia