Ultimele stiri

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la US Open

Favorita nr. 2 a US Open, românca Simona Halep, și-a confirmat postura și valoarea și miercuri seara, calificându-se în turul 3 al ultimului turneu de Mare Șlem de tenis al anului, după o victorie concludentă, cu 6-2, 6-1, după numai 56 minute de joc, în fața jucătoarei din Slovacia Jana Cepelova.

Disputat pe arena „Louis Armstrong” din complexul newyorkez Flushing Meadow, meciul Simonei Halep a început oarecum surprinzător, ambițioasa Cepelova impunându-se în primele 2 ghemuri. Condusă cu 2-0, românca a început să-și facă jocul ei de mare regularitate, cu mingi lungi și efecte schimbate de la o lovitura la alta, adjudecându-și următoarele 6 ghemuri și primul set, în exact 30 minute. A doua manșă a început oarecum asemănător (1-0 Cepelova), și a continuat la fel ca prima, cu dominația clară a Simonei.

În turul următor, Simona Halep va juca împotriva câștigătoarei din partida dintre croata Mirjana Lucic-Baroni și Shahar Peer (Israel).

Pentru accederea în turul 3, Halep și-a asigurat 160 puncte WTA și 105.090 dolari, informează Mediafax.